Licytacja kamyków – prezentacja autorów i ich prac

różnej wielkości i kolorów kamienie

Chcielibyśmy przybliżyć Wam wspaniałych artystów, którzy przekazali swoje prace na aukcję na rzecz Fundacji Zobacz…JESTEM, w projekcie „Halina Dąbrowska – in memoriam” towarzyszącym wystawie „Utopiona w zieleni”.
Jego celem jest przybliżenie postaci Haliny Dąbrowskiej, z zawodu lekarza psychiatry, a z powołania malarki. Malowała nie tylko obrazy zamknięte w ramach, ozdabiała również meble, przedmioty codziennego użytku, a nawet rzeczne kamienie znad Skawy.
Zachęcamy Was do zapoznania się z pracami i wzięcia udziału w aukcji już 25 maja o godz.15:00 w Dworze w Stryszowie, (Oddział Zamku Królewskiego na Wawelu) (woj. małopolskie). Całość zgromadzonych środków zostanie przeznaczona na działania KRYZYSOWGO ODZIAŁU RATUNKOWGO.

Numer 1 – cena wywoławcza 100zł
fot. Edyta Filipek-Bajor

1. Sonia Alcón González
urodziłam się w Valladolid w 1977 roku, z wykształcenia byłam rysownikiem architektonicznym, ale moje życie zawodowe skupiało się na tworzeniu kilku kawiarni i restauracji w centrum miasta Valladolid. Problemy zdrowotne zmusiły mnie do wycofania się z aktywnej pracy. 3 lata temu odkryłam na nowo rysunek artystyczny jako artysta samouk, aż do zeszłego roku studiowałam u jednej z najlepszych akwarelistek w Valladolid, Soni Sanz Escudero, z którą wystawiałam swoje prace w mieście Valladolid. Jestem ilustratorką florystyczną, bardzo lubię dbałość o szczegóły, dokładne studiowanie każdego kwiatu, który mam zamiar zilustrować, a tym samym zachowanie ich piękna, nawet gdy są zwiędłe.

instagram: @unachicasinflores

numer 2A – cena wywoławcza 100zł
fot.Urszula Błażowska
numer 2B -cena wywoławcza 100zł
fot. Marta Stawicka

2. Urszula Błażowska (JoViSkA)
urodzona we Wrocławiu 30 maja 1968 roku. Zwyczajna kobieta pracująca, żona, matka i szczęśliwa babcia. Uczęszczała do Liceum Plastycznego na ul .Piotra Skargi we Wrocławiu, jednak z przyczyn osobistych musiała odłożyć na bok swoje zamiłowanie do sztuki. Po wielu latach pracy zawodowej i poświęceniu rodzinie, talent odezwał się ponownie i pod wpływem silnego natchnienia od 2020 roku maluje obrazy i pisze wiersze.
Jej krótki, aczkolwiek niemały dorobek twórczy umieszcza na stronie, którą sama stworzyła https://www.joviska.com
Przygodę z poezją zaczęła w tym samym czasie. Pisze wiersze również pod wpływem natchnienia, wciąż szlifując kunszt pisarski. W 2023 doczekała się wielu nagród, wyróżnień i dyplomów. Wszystkie wiersze publikuje na portalu poetyckim https://wiersze.kobieta.pl/autor/joviska-47048,
Jest przekonana, że dopóki wena jej nie opuści, będzie nadal oddawać się swoim pasjom, bo dopiero teraz czuje, że naprawdę żyje i jest szczęśliwa. HTTPS:JOVISKA.COM/

numer 3 – cena wywoławcza 100zł
fot. Edyta Filipek-Bajor

3. Mariusz Filipiuk
maluję od dzieciństwa. To rodzice widząc u mnie takie zamiłowanie, inspirowali mnie na różne sposoby. Pierwszy obraz olejny namalowałem mając 20 lat i od tego czasu jestem wierny temu tworzywu. Malować uczyłem się wykonując repliki dzieł wielkich mistrzów, od baroku do współczesnych. Najbardziej zainteresował mnie XIX wieczny realizm, głównie dzieła rosyjskich pejzażystów. A maluję to co mnie zainspiruje z otoczenia, głównie pejzaże. Brałem dotychczas udział w ok 10 wystawach indywidualnych i zbiorowych. Maluję bo lubię, gdy mam tylko na to czas.

instagram: @marfil.obrazy

numer 4 – cena wywoławcza 100zł
fot. Edyta Filipek-Bajor

4.Joanna Janicka (Ceramika Ptaszarnia)
Ceramika Ptaszarnia ukończyła polonistykę marząc skrycie o ceramice.
Pierwsza wielka miłość: literatura i teatr i podróże bez biletu. Druga wielka miłość (wkrótce po przeprowadzce na wieś): przyroda, ogród, kwiaty, zioła, kwiaty, zioła, ogród, a także ogród, zioła i kwiaty. Trzecia wielka miłość: papier mâché i lalki z papieru. A ponieważ stara miłość nie rdzewieje koniec końców zawarła małżeństwo z ceramiką i od kilkunastu lat wypełnia nią swój czas, jawnie i skrycie tęskniąc za czytaniem.

facebook: Ceramika Ptaszarnia

numer 5A – cena wywoławcza 100zł
fot. Edyta Filipek-Bajor
numer 5B – cena wywoławcza 100zł
numer 5C – cena wywoławcza 100zł

5. Jerzy Kaleta
Malowaniem zainteresowałem się już w latach szkolnych. Potem były dłuższe przestoje i krótkie powroty do malowania. Na stałe wróciłem do sztalugi w latach dziewięćdziesiątych dzięki narastającej potrzebie, a może nawet pasji przelewania na płótno wrażeń i emocji inspirowanych otaczającym pięknem stworzonego świata – pięknem ulotnym, przemijającym i dlatego wywołującym pragnienie zatrzymania go „utrwalenia” : pejzaży, scen ludzkiej pracy, architektury, epizodów życia zwierząt … Staram się ciągle pogłębiać wiedzę i doskonalić warsztat malarski; poszerzam pole środków wyrazu próbując różnych technik w swojej twórczości. Jestem samoukiem, świadomy rozmaitych niedociągnięć technicznych – może tonowanych żarliwością serca. Od 2008 roku jestem członkiem Związku Polskich Artystów Plastyków – Polska Sztuka Użytkowa w Opolu. Kilkakrotnie wystawiałem swe prace indywidualnie w kraju i za granicą, brałem udział w wystawach zbiorowych, a także aukcjach charytatywnych na rzecz domów dziecka.

ISTA:KOPALNIA_SZTUKI_BOCHNIA

numer 6 -cena wywoławcza 100zł
fot. Leszek Kostuj

6. Leszek Kostuj
Urodziłem się w 1973 roku w Pleszewie. Ukończyłem Wydział Pedagogiczno – Artystyczny Uniwersytetu im. A. Mickiewicza w Poznaniu.
Zajmuję się malarstwem, rysunkiem, grafiką tradycyjną i komputerową. Najbardziej upodobałem sobie malarstwo olejne i akrylowe.
Zaczynałem od niewielkich realistycznych rysunków, później powstawały obrazy inspirowane surrealizmem, prace z pogranicza surrealizmu i abstrakcji aluzyjnej. Moja sztuka ciągle się zmienia, ciągle poszukuję optymalnych dla siebie form wypowiedzi artystycznej.
Kiedy zaczynam malować, często bywa tak, że nie zastanawiam się nad efektem końcowym. Dopiero kiedy pojawiające się na płaszczyźnie obrazu plamy, linie, barwy zaczynają współdziałać budzi się wyobraźnia dając impuls do dalszych twórczych wyładowań. Na tym etapie tworzenia pojawia się pewien pomysł, wizja i koncepcja obrazu nastawiona na to, aby powstało dzieło w jak największym stopniu zaspokajające moje artystyczne i estetyczne potrzeby.

https://kostuj.com/

numer 7 – cena wywoławcza 100zł
fot. Edyta Filipek-Bajor

7. Anna Maćkowiak
góralka z urodzenia, Warszawianka z porywu serca. Malarka. Podróżniczka. Aktywistka.
“Malowanie nie jest moją pasją. Ja tak oddycham”. Jej obrazy, tak bliskie nurtowi ekspresjonizmu abstrakcyjnego, ożywają surowymi, wibrującymi emocjami, odczuciami i głębokimi, penetrującymi kolorami, które znaczą podróż ku pozytywnym odkryciom.
„Zapraszam wszystkich do dialogu naszych sekretnych pragnień, które zaklęte w oleju i akrylu budzą, koją, prowokują, dają radość…”

instagram: @scene_of_anamack

numer 8 -cena wywoławcza 100zł
fot. Edyta Filipek-Bajor

8. Ewa Mazur
pochodzę z Bielska – Białej, gdzie ukończyłam Państwowe Liceum Sztuk Plastycznych na kierunku Tkactwo Artystyczne. Obecnie mieszkam w Graz.
Maluję od prawie zawsze różnymi technikami, ale głównie akwarelą. Inspirują mnie malarze impresjoniści i surrealiści, a akwarela daje szerokie możliwości wyrazu. Główne motywy moich obrazów to natura, pejzaże, architektura i zwierzęta często łączone w surrealnych wizjach. Chętnie robię ilustracje do książeczek dla dzieci. Moje prace prezentowane były na wielu wystawach w kraju i za granica, a obrazy znajdują się w kolekcjach prywatnych na całym świecie. Od 2018 roku jestem członkiem Związku Akwarelistów Polskich i Międzynarodowego Towarzystwa Akwareli. Poza malarstwem zajmuję się również grafiką komputerową i fotografią. http://eve-mazur.jimdo.com

numer 9 – cena wywoławcza 100zł
fot. Edyta Filipek-Bajor

9. Elżbieta Musiał
Absolwentka Państwowego Liceum Sztuk Plastycznych w Miejscu Piastowym.
Urodziłam się, mieszkam i tworzę na Podkarpaciu. To tutaj wraz z mężem wybudowaliśmy dom i zasadziliśmy rośliny w ogrodzie. Zarówno ogród jak i malarstwo są moją pasją odkąd pamiętam. Wiele radości daje mi obserwowanie przyrody, fotografowanie, a później przenoszenie najpiękniejszych momentów pędzlem i farbą na płótno. Zachwyca mnie różnorodność form i barw w przyrodzie. Od tak oczywistych zjawisk jak piękne obłoki, wschody czy zachody słońca, po fascynujący świat owadów, ptaków, krople deszczu złapane w pajęczą sieć czy promienie jesiennego słońca sączące się poprzez złociste liście w koronach drzew, niczym przez sito.
Po wielu latach powróciłam więc do malowania tego co zamiast znużenia daje mi pozytywną energię. Dużym wyróżnieniem dla mnie w bieżącym roku było zdobycie drugiej nagrody podczas 6 Karpackiego Biennale Sztuki. Otrzymał ją mój obraz pt. ,, Rozarium ”

FB.ELŻBIETA MUSIAŁ ART

numer 10- cena wywoławcza 100zł
fot. Edyta Filipek-Bajor

10. Natalia Piłat-Strok
Z lasem jestem emocjonalnie związana od dzieciństwa, im więcej samodzielnie się o nim uczyłam, tym bardziej byłam zachwycona jego majestatem.
Malowanie było dla mnie najciekawszą formą twórczości i poznawania świata, ale tworzyłam głównie do szuflady.
Postanowiłam połączyć te moje dwie miłości w jedno, chcąc uchwycić piękno naszej rodzimej natury, od maleńkiego mchu do ogromnego drzewa i zarazić tym zachwytem innych ludzi. Samodzielnie poznawałam techniki malarskie, uczyłam się mieszania barw, ruchów pędzla.
Inspirację czerpię ze spacerów i bacznych obserwacji nawet najmniejszych leśnych elementów, gdzie to po prostu kładę się na leśnej ściółce i badam wzrokiem, co się tam dzieje.

facebook: Baba Leśna

numer 11 – cena wywoławcza 100zł
fot. Edyta Filipek-Bajor

11. Kinga Smak-Lasocka
magister sztuki, grafik, pedagog, animator kultury.
Od wielu lat zajmuje się malarstwem i ceramiką, ale również grafiką komputerową.
Wernisaże jej prac odbyły się: Garwolińskim Ośrodku Kultury, w Galerii Patio w Centrum Sztuki w Łodzi, w Domu Ogrodnika w Łodzi, w Galerii Fabryka w Łodzi oraz w Galerii Biblioteka w Łodzi, w Bilefeld w Niemczech.
Przez ostatnich 8 lat szczególne miejsce w jej działalności zajęła IKONA. W Gminnym Centrum Animacji Kultury w Sulbinach, którego jest dyrektorką, zainicjowała warsztaty ikonopisania pod kierownictwem prof. Michała Boguckiego, które cieszą się ogromną popularnością. Ich uczestnicy w ciągu pięciu lat stworzyli wiele znakomitych prac.

GCAK w Sulbinach

numer 12 – cena wywoławcza 100zł
fot. Edyta Filipek-Bajor

12. Klaudia Skopiec

Jestem akwarelistką, która uwielbia malować kwiaty i wszystko, co związane z ogrodem. Inspiruję się naturą i kolorem. Kwiaty to niezwykle wdzięczny i przyjemny temat. W akwareli kocham lekkość, subtelność i to, że trzeba ją okiełznać. Jestem w niej zakochana do reszty.

ISTA: SKOPIEC.ART

numer 13 – cena wywoławcza 100zł
fot. Edyta Filipek-Bajor

13. Marta Stawicka

Sztukami plastycznymi interesuję się „od zawsze”. Próbowałam chyba większości technik, o jakich słyszałam. Zdecydowanie najlepiej czuję się w formach przestrzennych z tektury i papieru. Najnowszą fascynację stanowią rzeźby świetlne z korzenia, rattanu i papier mâché.

https://hieronymus.com.pl/

numer 14 – cena wywoławcza 100zł
fot. Edyta Filipek-Bajor

14. Edyta Skwarek-Suszek
Tworzę pod nazwiskiem panieńskim Suszek. Rocznik 1984. Absolwentka studiów pedagogicznych i liceum zawodowego o profilu renowator zabytków architektury.
Od 2013 roku zawodowo zajmuję się malarstwem oraz rysunkiem. Tworzę głównie w technice akwareli i akrylu. W rysunku posługuję się kredkami ołówkowymi, ołówkami i węglem. Wystawy jakieś były. Z perspektywy czasu mogę powiedzieć, że nie miały one zbytniego wpływu na moją pracę i twórczość. Podobnie jak dziesiątki dyplomów kurzących się w szufladzie. Typowa introwertyczka, nie lubię dużo mówić, zwłaszcza o sobie.
Moje obrazy są dla mnie formą społeczno – emocjonalnego ekshibicjonizmu.

numer 15 A – cena wywoławcza 100zł
fot. Edyta Filipek-Bajor
numer 15B – cena wywoławcza 100zł
fot. Marta Stawicka

15. Beata Wcisło
Pochodzę z Tarnowa. Jestem nauczycielką edukacji wczesnoszkolnej. Maluję amatorsko od 4 lat. Głównym motywem moich obrazów jest natura. Szczególną uwagę zwracam na kolorystykę prac, stosuję różne techniki malarskie. Ostatnio pokochałam akwarele, ponieważ dają wiele możliwości wyrazu i spontaniczności podczas tworzenia.
Część moich obrazów przeznaczyłam na aukcje charytatywne. Prowadziłam warsztaty malarskie dla dzieci w szkole i przedszkolu. Moje prace można zobaczyć na fanpage’u „Co mi w duszy gra”. Poza malarstwem kocham taniec, muzykę oraz zwierzęta.

fanpage facebook: Beata Wcisło „co mi w duszy gra”