W niedzielę 17 marca w malowniczym Dworze w Stryszowie (Oddział Zamku Królewskiego na Wawelu), odbyło się otwarcie wernisażu obrazów Haliny Dąbrowskiej pt. „Utopiona w zieleni”, połączonego z wystawą fotografii Edyty Filipek-Bajor. Prace przedstawiają część doliny rzeki Skawy, gdzie znajduje się również jezioro Mucharskie. Na obrazach został uwieczniony krajobraz przed budową zbiornika, natomiast fotografie przedstawiają stan obecny. Na wystawie można było zobaczyć również kamienie namalowane przez współczesnych artystów. Licytacja, zaplanowana na 25 maja uwieńczy to wydarzenie, a przychody z niej, zostaną przekazane na rzecz naszej Fundacji.
Wystawa ta jest dedykowana artystce w dużej mierze nigdy nie odkrytej a zmarłej już przed blisko 30 laty. Halina Dąbrowska otrzymała wykształcenie lekarza psychiatrii w powojennej Polsce z numerem dyplomu nr 1, jednak porzuciła medycynę na rzecz malarstwa, które odkryła w wieku 37 lat. Jej początkowo ponure, ciemne obrazy inspirowane miastem Kraków, stopniowo zastąpiła piękna, nasycona zieleń okolic ukochanej Łękawicy (nieopodal Stryszowa) gdzie też przeprowadziła się w późniejszym wieku. Zachęcamy do zapoznania się bliżej z tą fascynującą postacią w naszym poprzednim poście: https://zobaczjestem.pl/halina-dabrowska-poczatek-przygody/
Otwarcie wystawy było dla naszej Fundacji okazują do spotkania wielu wspaniałych osób, m.in. syna Haliny Dąbrowskiej, pana Jarosława Wróblewskiego, czy tancerek zespołu Fuente Dance and Choreo, w składzie Marta Nabielec, Agnieszka Stawicka i Gabriela Ślusarek, które uświetniły ten dzień występem do muzyki skomponowanej specjalnie na wernisaż przez Patryka Piłasiewicza i Kacpra Grzankę. Kompozycja nawiązywała do trzech okresów życia Haliny Dąbrowskiej. Szczególne podziękowania pragniemy złożyć kuratorkom wystawy: Marcie Stawickiej, Justynie Żarnowskiej-Żmijowskiej, oraz Edycie Filipek-Bajor, bez których to wspaniałe wydarzenie nie miałoby miejsca.
Kamienie przeznaczone na licytację zostały namalowane przez uczestników projektu „Halina Dąbrowska – in memoriam”. Podczas wernisażu, syn malarki pan Jarosław Wróblewski przekazał jeden kamyczek namalowany przez samą Halinę Dąbrowską. Autorzy pozostałych prac to:
- Sonia Alcón Gonzales (instagram: @unachicasinflores)
- Urszula Błażowska (https://www.joviska.com/)
- Mariusz Filipiuk (instagram: @marfil.obrazy)
- Joanna Janicka (facebook: Ceramika Ptaszarnia)
- Jerzy Kaleta (instagram: @kopalnia_sztuki_bochnia)
- Leszek Kostuj (https://kostuj.com/)
- Anna Maćkowiak (instagram: @scene_of_anamack)
- Eve Mazur (http://eve-mazur.jimdo.com)
- Elżbieta Musiał (facebook: Elżbieta Musiał art)
- Natalia Piłat-Strok (facebook: Baba Leśna)
- Kinga Smak-Lasocka (GCAK w Sulbinach)
- Klaudia Skopiec (instagram: @skopiec.art)
- Marta Stawicka (https://hieronymus.com.pl/)
- Edyta Suszek (instagram: @edyta_suszek)
- Beata Wcisło (fanpage facebook: Beata Wcisło „co mi w duszy gra”)