Maudsley Approach, Family-Based Therapy for Eating Disorders
Jak wspólnie pokonać zaburzenia odżywiania się?
Podejście Maudsley zostało zapoczątkowane przez Christopha Dare’a, Ivana Eislera oraz ich współpracowników badawczych z Instytutu Psychiatrii oraz specjalizującego się w zdrowiu psychicznym Szpitalu Maudsley (Maudsley Hospital) w Londynie. Tam w latach 80-tych wprowadzano to podejście i modyfikowano je w oparciu o dokonane obserwacje. Przez długi czas było one obecne jedynie w Anglii. Rozwój metody poza wyspami zapoczątkował Daniel le Grange, który w 1994 wyjechał do Stanów Zjednoczonych by wykładać na Uniwersytecie Stanford. Podejście Maudsley jest dziś wykorzystywane w wielu ośrodkach w USA, Kanadzie, Australii czy Niemczech i budzi coraz większe zainteresowanie na całym świecie.
James Lock, autor książek i podręczników na temat metody Maudsley w jednym z wywiadów stwierdził, że oprócz szukania przyczyn zaburzeń odżywiania się, należy stworzyć narzędzie, które w efektywny sposób pozwoli je kontrolować. Takim właśnie narzędziem/metodą jest opisywana w tym artykule forma terapii. Metoda Maudsley u swoich początków była tworzona w oparciu o wiedzę o anoreksji oraz jej leczenie. Dziś służy także w przypadku terapii bulimii.
Terapia Maudsley jest terapią rodzinną, czerpie z wcześniejszych metod tego pokroju, niemniej jednak jest od nich odrębna. Przez swoich założycieli często jest określana jako nurt agnostyczny, czyli taki, który zakłada, że problem zaburzeń jedzenie jest zbyt złożony, by móc orzec, że został on w pełni zgłębiony czy zrozumiany. Nie bierze strony w dyskusji na temat źródeł zaburzeń jedzenia, za cel stawia sobie stworzenia terapii/interwencji, która nie zważając na różnice perspektyw terapeutycznych, nie dyskredytuje różnych metod, ale jest w stanie zaoferować szybką pomoc.
Autor: Szymon Najder – psycholog, stażysta Fundacji Zobacz…JESTEM
Cały artykuł do przeczytania na stronie www.glodne.pl: http://glodne.pl/podejscie-maudsley-czyli-terapia-prorodzinna-zaburzen-odzywiania-sie/