Objeliśmy patronatem książkę „Nastolatki na głodzie”

„Kiedy odchudzanie zaczyna być chorobliwe?

Gdy staje się obsesją, celem, któremu podporządkowane jest wszystko, o którym myśli się bez przerwy i który staje się jedynym wyznacznikiem samooceny człowieka. Nastolatka chudnie tak bardzo, że zaczyna wyglądać nienaturalnie, a twierdzi, że musi zrzucić jeszcze kilka kilogramów. Anorexia nervosa zaczyna się w momencie, gdy dziewczyna waży już o 15 proc. mniej, niż powinna, a jej wskaźnik BMI spada poniżej 17,5.

A co powinno nas zaniepokoić w zachowaniu dziewczyny?


Na przykład to, że skupia się przede wszystkim na swoim wyglądzie i na jedzeniu – na kontrolowaniu jego ilości, a ta czynność może jej zajmować niemal cały dzień, rezygnuje przez to z innych aktywności, które wcześniej były dla niej ważne, chociażby ze spotkań ze znajomymi. zaalarmować rodziców powinny głodówki, które dziewczyna powtarza, albo zażywanie przez nią środków przeczyszczających lub prowokowanie wymiotów. zaniepokojenie powinno też wzbudzić poświęcanie wielu godzin dziennie na aktywność fizyczną, fitness czy chodzenie na siłownię lub bieganie.

Prezentujemy Wam fragment rozmowy Agnieszki Sztyler–Turovsky, autorki książki „Nastolatki na głodzie” z dr. n. med. Cezarym Żechowskim, psychiatrą dzieci i młodzieży oraz psychoterapeutą od wielu lat zajmującym się problematyką zaburzeń odżywiania się.

Zarówno tytuł książki, jak i cytowany przez nas dzisiaj jej fragment zdradzają poruszaną w niej tematykę.

Już od dzisiaj książka dostępna jest w księgarniach.
Fundacja Zobacz…JESTEM objęła ją swoim patronatem, co potwierdza żółty wykrzyknik na jej okładce.

Autorka pozwoliła nam dzielić się z Wami fragmentami swojej książki, więc zamierzamy z tego korzystać.

Mamy dla Was jeden egzemplarz książki z niespodzianką, ale o tym i o warunkach jej otrzymania już niebawem.

Ksiązka Nastolatki na glodzie-Fundacja Zobacz... JESTEM-1