Bulimia, chociaż często postrzegana jako nieco mniej groźna od anoreksji, niesie za sobą wiele powikłań. Ich spektrum jest bardzo szerokie, od niegroźnych, mających znaczenie estetyczne, do takich, które, zbyt późno wykryte mogą doprowadzić nawet do śmierci. Na powikłania te składają się dwa mechanizmy: pierwszy wynika z przeciążenia układu pokarmowego przez zbyt duże ilości przyjmowanego jedzenia oraz drugi, którym są wszelkie zachowania kompensacyjne, w tym prowokowanie wymiotów, nadużywanie środków przeczyszczających czy moczopędnych.
Postaramy się tutaj przybliżyć wszelkie powikłania bulimii, ich rozpoznawanie i ewentualne leczenie.
Tak jak napisano powyżej powikłania bulimii dzielimy na:
Związane z objadaniem
Samo objadanie zazwyczaj nie powoduje groźnych komplikacji. Pacjentki z tym problemem najczęściej skarżą się na:
- nudności
- bóle brzucha
- zaparcia
- przybieranie na masie ciała
Groźnymi, ale bardzo rzadkimi powikłaniami przyjmowania zbyt dużych ilości pokarmu są:
- ostre zapalenie trzustki – stan zagrożenia życia objawiający się silnym bólem brzucha w nadbrzuszu lub po lewej stronie, czasem promieniującym do kręgosłupa, nudnościami i wymiotami, gorączką, zaburzeniami świadomości. Ostre zapalenie trzustki jest wskazaniem do pilnej hospitalizacji.
- ostre rozdęcie żołądka i pęknięcie żołądka – to również stany zagrożenia życia, wynikające z przepełnienia żołądka. Objawami są silny ból brzucha, nudności, wymioty. Również wymagają pilnej hospitalizacji, a pęknięcie żołądka – natychmiastowej operacji.
Autor: lekarz Marta Palej – Cieplińska
Cały artykuł do przeczytania na stronie www.glodne.pl: http://glodne.pl/bulimia-powiklania/