Depresja – ulotka do pobrania

Rok 2020 zakończyliśmy twórczo, przygotowując broszurę na temat depresji, która powstała na zlecenie i została sfinansowana ze środków Urzędu Miasta Stołecznego Warszawy – Dzielnicy Wola.

Depresja jest poważną, często trwającą wiele lat, mogącą zagrozić życiu chorobą. Około 80% nastolatków, którzy podjęli próbę samobójczą i około 60% tych, którzy popełnili samobójstwo, cierpiało na zaburzenia nastroju. Obecnie szacuje się, że depresja jest na drugim miejscu pod względem ogólnoświatowego obciążenia chorobowego (po chorobach naczyń wieńcowych). Jest jednym z powszechniejszych powodów szukania przez pacjentów pomocy, zarówno u psychiatrów jak i lekarzy rodzinnych. W przypadku nastolatków badania szacują, że w danym momencie 3–5% z nich cierpi na depresję, zaś do 18. roku życia około 20% młodych osób będzie miała już za sobą przynajmniej jeden epizod depresji (Birmaher i in., 1996).

Przygotowane przez nas broszury na temat depresji skierowane są do młodzieży uczącej się i zamieszkującej na terenie dzielnicy Wola m.st. Warszawa. Broszury zostały już przekazane do szkół podstawowych i ponadpodstawowych na terenie dzielnicy Wola.

W broszurze wyjaśnione jest w sposób przystępny dla młodych ludzi, czym jest depresja,
omówione są jej rodzaje, rozróżnienie między depresją a gorszym samopoczuciem. Znajdziecie w niej również odpowiedź na pytania:

  • po czym rozpoznać – kryteria diagnostyczne wraz z czasem trwania koniecznym do diagnozy;
  • co zrobić kiedy mam depresję – jak sobie radzić, jakiej szukać pomocy, komu o tym powiedzieć;
  • jak się zachować, gdy koleżanka/kolega czuje się źle, twierdzi, że ma depresję, myśli samobójcze/ samookalecza się;
  • co zrobić, jeżeli twój przyjaciel twierdzi, że tylko Ty możesz mu pomóc lub prosi Cię o zachowanie tajemnicy.

W ulotce znajdują się również informacje o tym, jakie są rodzaje pomocy, kto i kiedy może z niej korzystać, przedstawiona jest różnica pomiędzy specjalistami: psychologiem, psychoterapeutą a psychiatrą i jakie są rodzaje terapii. Podajemy również kontakty do instytucji pomocowych, telefonów zaufania.

W ramach projektu szkoły z terenu Dzielnicy Wola otrzymały niniejszą broszurę w formie papierowej oraz elektronicznej, przez co dostęp do zawartych treści jest łatwiejszy.

Tutaj możecie pobrać broszurę, w celu zapisania na dysku należy kliknąć prawym przyciskiem myszki i wybrać opcję „zapisz jako”:

Broszura powstała ze środków Małe dotacje w Dzielnicy Wola: środki z zakresu przeciwdziałania uzależnieniom i patologiom społecznym w Dzielnicy Wola m.st. Warszawy w 2020 roku.