Dzień Dobry TVN o autoagresji

Zapraszamy do wysłuchania rozmowy psycholożki Renata Chronowskiej, która wystąpiła w programie Dzień Dobry TVN.

Problem autoagresji dotyka od 15-18% osób!!Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej na ten temat zapraszamy do wysłuchania całego materiału na klikając w link : Moje dziecko tnie sobie skórę i przypala ją papierosem”. Jak pomóc nastolatkowi z autoagresją?

Celem rozmowy było przybliżenie rodzicom wiedzy na temat samouszkodzeń a przede wszystkim wsparcie ich w rozmowie i wspieraniu młodych osób. Poniżej kilka wskazówek jak pomóc dzieciom, które się okaleczają, jakie kroki podjąć najpierw?  Ważnie jest czego nie robić?

  • Udawać, że nic się nie stało, autoagresja to wołania o pomoc
  • Mówić, że osoba „tylko chce zwrócić na siebie uwagę”, „nie wie, co to prawdziwe problemy”.
  • Robić z tego wielkiej sprawy, ponieważ może doprowadzić to do ukrywania kolejnych incydentów samouszkodzeń.
  • Należy podejść do zdarzenia z wyczuciem, bez nadmiernego wyolbrzymiania czy bagatelizowania problemu.
  • Nie wolno karać, zawstydzać, wyszydzać, śmiać się, załamywać się, wszelkie skrajne reakcje nie są tutaj wskazane.

Kroki w postepowaniu zależą od rozległości samouszkodzeń, bo czasami w pierwszej kolejności musimy ranę zaopatrzyć samodzielnie lub udać się na SOR, ważna jest rozmowa, ale musimy pamiętać, że dziecku może być trudno opisać swój stan. Wskazana jest wizyta u psychologa/ psychoterapeuty. Dzieci często chcą ochronić rodziców nie chcą ich martwić i łatwiej jest im rozmawiać z osobą z zewnątrz systemu.

  • Co my rodzice możemy zrobić, żeby uchronić przed tym swoje dzieci?  

Bardzo prostym i dostępnym sposobem jest bycie obecnym w życiu dziecka, rozmowa bez oceniania, wspieranie w procesie dojrzewania i autonomii. Ważne jest również poszerzanie wiedzy na temat zagrożeń wieku dojrzewania poprzez warsztat czy inne formy psychoedukacji.  

  • Jak wyłapać sygnały ostrzegawcze, że coś jest nie tak?  

Sygnały które powinny nas zaniepokoić to wszystkie zmiany w zachowaniu, które wpływają na funkcjonowanie na co dzień – utrata zainteresowań, izolowanie nie się, wahania nastroju itp. A także specyficzne dla samouszkodzeń:  blizny, zadrapania, skaleczenia, siniaki o nieznanym pochodzeniu;  ślady krwi na ubraniu;  liczne i często pojawiające się opatrunki;  noszenie ubrań nieadekwatnych do pogody;  unikanie aktywności, noszenie przy sobie ostrych narzędzi (żyletki, agrafki, pinezki);  zachowania ryzykowne (chodzenie po wysokościach bez zabezpieczeń, przebieganie przed jadącym samochodem);  grafiki, zdjęcia o tematyce samouszkodzeń umieszczane na portalach i komunikatorach społecznościowych.

  • Czy rodzic może pomóc dziecku samemu i jeśli tak, to jak to zrobić?  

Zależy to od stanu psychicznego dziecka, często spotykam się z dziećmi, które już wcześnie prosiły o umówienie wizyty u psychologa i czasami dopiero widok rąk z ranami powoduje, że do takiego spotkania dochodzi. Tak jak nie leczymy samodzielnie zapalenia płuc tak nie jestem za leczeniem dzieci w różnych kryzysach psychicznych samodzielnie, coś co dla nas dorosłych może być błahym tematem dla młodych osób może być dramatem, trudnością nie do pokonania.

Zapraszamy do udziału w bezpłatnych grupach wsparcia realizowanych w ramach projektu Jestem PoMoc edycja 2 finansowanego ze środków m.st. Warszawa. Terminy spotkań TUTAJ

autor: Renata Chronowska, psycholog