Zaburzenia odżywiania się – anoreksja, bulimia – objawy, powikłania, leczenie – relacja

W sobotę 22 listopada zakończyliśmy projekt „Zaburzenia odżywiania się – anoreksja, bulimia – objawy, powikłania, leczenie” współfinansowany przez Urząd Dzielnicy Ursynów m.st. Warszawy.

Od maja do listopada przeprowadziliśmy 6 spotkań – naszym zdaniem to ogromny sukces biorąc pod uwagę fakt, że każde z nich rozpoczynało się o 9 rano, w sobotę!  i trwało aż 6 godzin.

Na warsztatach pojawiły się – 63 osoby w postaci rodziców, dziadków, rodzeństwa, nauczycieli, pedagogów, psychologów, partnerów… dzieci i młodzieży oraz osób dorosłych chorych na zaburzenia łaknienia.

Dodatkowo, nasi specjaliści spotkali się w ramach konsultacji indywidualnych z 30 uczestnikami.

Rozmawialiśmy o zaburzeniach odżywiania się – anoreksji, bulimii, ortoreksji, pregoreksji, bigoreksji, kompulsywnym objadaniu się, ale też poruszaliśmy tematykę nadwagi i otyłości. Powiedzieliśmy o pierwszych symptomach i objawach uzależnień krzyżowych, czyli takich, które mogą współwystępować z zaburzeniami łaknienia.

Nasza cudowna Pani Doktor Ala Sapała-Smoczyńska, używając mądrych słów (nefropatia hipokalcemiczna, zespół Mallorego-Weissa czy zespół porealimentacyjny;)) udowadniała, że jest lekarzem i zna się na powikłaniach anoreksji czy bulimii.

Gosia Serafin-Nasewicz i Tomek Nasewicz – najlepsi farmaceuci świata – zasypali nas tajnikami z za pierwszego stołu (oczywiście aptecznego). Teraz wiemy, że leki na przeziębienie, środki przeczyszczające, leki moczopędne oraz tzw. „środki odchudzające”, jeżeli są nadużywane lub używane niezgodnie ze swoim przeznaczeniem, są bardzo groźne dla naszego zdrowia i życia.

Pani Prezes, psycholog, seksuolog – Danuta Wieczorkiewicz oraz Kasia Brzoza – pedagog, profilaktyk pomogły uczestnikom zgłębić wiedzę na temat dostępnych form terapii, metod leczenia oraz sposobów wspierania osób chorych na zaburzenia łaknienia. Z dużym zrozumieniem i empatią podpowiedziały, jak rozmawiać, co mówić, jak się zachowywać, a czego na pewno NIE robić w kontakcie z dzieckiem/dorosłym chorym na anoreksję czy bulimię.

Trudne tematy poruszaliśmy w bardzo miłej atmosferze i w otoczeniu dwóch ursynowskich kawiarni

Dziękujemy Ciepło Zimno Bistro oraz Słowo daje za współpracę, pomoc i udostępnienie swoich lokali na potrzeby naszych warsztatów.

Było nam niezmiernie miło gościć w Waszych progach i przy okazji smakować pachnącej kawy, pysznych ciast i obiadków.

Dziękujemy też Wam Drodzy Uczestnicy za to, że chcecie się uczyć, rozmawiać i dzielić się, czasem bardzo osobistymi i trudnymi sprawami. Wasze spostrzeżenia i doświadczenia są bardzo ważne dla nas i dla innych uczestników.

Mamy nadzieję, że podobne warsztaty zorganizujemy w Nowym Roku.

Zapraszamy Was do sprawdzania informacji na naszych stronach:

www.zobaczjestem.pl
www.glodne.pl

oraz na Facebook’u:

https://www.facebook.com/home.php
https://www.facebook.com/glodnepl?ref=hl