Czym jest kompulsywne objadanie się?

Kompulsywne objadanie się należy do grupy zaburzeń odżywiania. Charakteryzuje się nawracającymi ale nieregularnymi napadami polegającymi na spożywaniu bardzo dużych ilości jedzenia na raz przy poczuciu utraty kontroli nad zachowaniem. Od bulimii odróżnia je brak zachowań kompensacyjnych – czyli brak wymiotów, stosowania środków przeczyszczających i moczopędnych czy nadmiernych ćwiczeń fizycznych.

Jakie zachowania mogą nas zaniepokoić?- jedzenie w tempie znacznie szybszym niż normalnie;- kontynuowanie jedzenia aż do nieprzyjemnego uczucia przesytu czy bólu;- spożywanie posiłku pomimo braku uczucia głodu;- jedzenie w samotności z powodu wstydu przed ilością spożywanego pokarmu. Kompulsywne objadanie się może prowadzić do wycofania się z życia towarzyskiego i izolowania się nawet od najbliższych. Osobie towarzyszy często silne poczucie wstydu i winy za brak kontroli nad samym sobą. Osoby chorujące na to zaburzenie bardzo pragną uniknąć społecznej negatywnej oceny swojego zachowania. Pojawia się też wszechogarniające zmęczenie i brak energii wynikające z somatycznych konsekwencji przejadania się. Często zaburzeniu temu towarzyszą inne zaburzenia psychiczne – zaburzenia afektywne (depresja) czy zaburzenia lękowe. U dzieci i młodzieży kompulsywne objadanie się jest dużym czynnikiem ryzyka otyłości w wieku dorosłym.

W tej chwili nie dysponujemy danymi dotyczącymi zachorowalności na to zaburzenie. Wstępne badania polskie pokazują, że prawie co piąta kobieta w Polsce cierpi na napady kompulsywnego objadania się. Okazuje się, że wskaźnik osób kompulsywnie objadających się wzrasta wśród osób otyłych. W tej grupie wynosi on 25%, a u osób otyłych w trakcie kuracji odchudzających dochodzi nawet do 45% (*).Kompulsywne objadanie się może prowadzić do zaburzeń metabolicznych (szczególnie związanych z gospodarką insulinową) oraz do nadwagi i otyłości, w których konsekwencji może wystąpić wiele niebezpiecznych skutków zdrowotnych, takich jak zachorowanie na cukrzycę typu II, nadciśnienie czy choroby sercowo-naczyniowe.*

Kompulsywne objadanie zachęcamy do obejrzenia filmu powstałego w ramach projektu Pomogę bo mogę

Źródło: https://ncez.pzh.gov.pl/abc…/kompulsywne-objadanie-sie/https://youtu.be/OP1lkeq3QOQ