ZRZUTA ALBO PSIKUS!

LINK DO ZRZUTKI: Kryzysowy Oddział Ratunkowy | zrzutka.pl

Młode osoby cierpiące na depresję i przechodzące przez kryzysy nie mogą czekać. Zbieramy na Kryzysowy Oddział Ratunkowy, w którym dzieci i młodzież będą mogły dostać wsparcie emocjonalne bez wcześniejszego umawiania się. To pierwsze takie miejsce w Polsce. Powstanie w Warszawie, przy ul. Dobrej 5.

ŚMIERTELNY PSIKUS 💀
W 2021 roku w Polsce 471 osób w wieku od 6 do 24 roku życia dokonało samobójstwa. 127 z tych osób nie ukończyło nawet 18 lat. Szacuje się, że próby samobójcze zdarzają się 200 razy częściej niż samobójstwa dokonane. 90 tysięcy osób to populacja sporego miasta, np. Jaworzna (90368) lub Grudziądza (93564). To tak jakby całe miasto próbowało odebrać sobie życie. I tak co roku. Samobójstwo jest czwartą co do częstości przyczyną śmierci osób w przedziale wieku 15 – 29 lat.

DEPRESJA DOTYKA MŁODYCH 🖤
Szacuje się, że około 4% dzieci w wieku przedszkolnym, 8% w szkołach podstawowych i 20% dzieci w szkołach ponadpodstawowych choruje na depresję. To aż pięcioro dzieci w przeciętnej licealnej klasie. Depresja to bardzo poważna choroba, a jej objawy upośledzają funkcjonowanie i rozwój młodego człowieka. Znacząco zwiększa ryzyko samobójstwa. Dane Naczelnej Izby Lekarskiej mówią o tym, że w Polsce obecnie pracuje tylko 505 lekarzy specjalizujących się w psychiatrii dzieci i młodzieży. Chociaż istnieją znane, skuteczne metody leczenia zaburzeń psychicznych, ponad 75% osób nie otrzymuje żadnego leczenia. Bariery w skutecznej opiece obejmują brak zasobów, brak wyszkolonych pracowników służby zdrowia oraz piętno społeczne związane z zaburzeniami psychicznymi.

KRYZYSOWY ODDZIAŁ RATUNKOWY ❤️
Kasia przyszła do Fundacji w dniu swoich osiemnastych urodzin i poprosiła o pomoc. Wcześniej nie mogła, bo osoby niepełnoletnie muszą mieć zgodę rodzica na terapię, a ona nie chciała ich martwić tym, że od kilku miesięcy się okalecza. Zosia (lat 16) po nieudanej próbie samobójczej wie, że to nie rozwiązało jej problemów w szkole. Gdyby miała wtedy z kim porozmawiać, może wybrałaby inne rozwiązanie. Rodzice Tomka widzieli, że myśli o czymś trudnym. Widzieli, że dziwnie się zachowuje. Zaczęli nawet szukać dla niego pomocy, ale ze względu na długie kolejki nie doczekali się na konsultację z psychologiem…

Takie historie są naszą fundacyjną codziennością.​ Wiele dzieci tak, jak nasza Kasia, nie umie/nie chce powiedzieć rodzicowi o tym, że potrzebuje pomocy. Częstym powodem jest ich troska o nas dorosłych. Nie chcą nas martwić tym, że się samookaleczają, że źle o sobie myślą, że mają myśli samobójcze. Chcemy stworzyć bezpieczną przestrzeń dla młodych osób potrzebujących wsparcia. Miejsce, do którego będą mogli przyjść w kryzysie i bez wcześniejszego umawiania się i czekania na spotkanie uzyskać pomoc. Polskie prawo nie zezwala na pomoc psychologiczną i prowadzenie terapii osób niepełnoletnich bez zgody rodziców lub opiekunów. Uniemożliwia to, poza gabinetem psychologa szkolnego, zwrócenie się o pomoc młodym osobom przeżywającym kryzys psychiczny, mającym myśli rezygnacyjne, a co gorsza będącym w trakcie kryzysu samobójczego.
Kryzysowy Oddział Ratunkowy będzie miejscem, do którego będą mogły przyjść osoby niepełnoletnie bez wiedzy/zgody rodzica i porozmawiać o swoich problemach. Nie będziemy łamać polskiego prawa udzielając tam pomocy psychologicznej. Będziemy udzielać wsparcia emocjonalnego, pomagać odnaleźć się w kryzysowej sytuacji i szukać sposobu, aby młoda osoba razem z rodzicem mogła „wyjść na prostą”. Kryzysowy Oddział Ratunkowy przy ulicy Dobrej 5 w Warszawie to innowacyjna inicjatywa odpowiadająca na potrzeby młodych ludzi w kryzysie psychicznym. Żeby ją zrealizować potrzebujemy pomocy. W Polsce nie ma takiego miejsca. Stwórzmy je wspólnie.

NA CO PRZEZNACZYMY PIENIĄDZE? 🎃
96 000 złotych to koszt 12 miesięcy funkcjonowania takiego miejsca w godzinach 9.00 – 17.00 przez 5 dni w tygodniu (kwota zawiera koszty wynajmu lokalu oraz wynagrodzenie psychologa). Jeżeli uda się zebrać dodatkowe 60 000 zł, czyli kwotę w sumie 156 000 zł, oddział ratunkowy będzie działał w godzinach 8.00 – 20.00 przez 5 dni w tygodniu i w soboty w godzinach 9.00 – 14.00. Gdyby udało nam się zebrać więcej funduszy, pomyślimy o rozwinięciu inicjatywy na inne miejsca w Polsce.