Wybieram życie

Fundacja Zobacz…JESTEM w 2016 roku zainicjowała kampanię Zobacz…ZNIKAM, której celem było zwrócenie uwagi na problem samobójstw wśród dzieci i młodzieży. Położyliśmy nacisk na dostrzeganie problemu i mówienie o nim oraz pokazaliśmy jak sobie z nim radzić, tak by temat samobójstw wśród najmłodszych nie musiał dłużej funkcjonować jako tabu.

W 2018 roku działania odbywały się pod hasłem ”Jeden dzień wart całe życie”. Chcieliśmy uświadomić, że czasem tak niewiele wystarczy, by pokazać dziecku, jak jest dla nas ważne i nadać albo przywrócić sens jego życiu.  Naszym celem było przyczynienie się do obniżenia liczby prób samobójczych oraz dokonanych samobójstw. Chcieliśmy zwrócić uwagę na rosnący problem i upowszechniać wiedzę na temat ryzyka i profilaktyki samobójstw.

Problem samobójstw wśród dzieci i młodzieży jak wskazują statystyki jest  bardzo duży. W 2018 roku w Polsce samobójstwo popełniło 5182 osób, w tym aż 441 to dzieci, młodzież i młodzi dorośli do 24 roku życia. Przyjmując, że na jedno samobójstwo przypada około 100 prób samobójczych mamy do czynienia z porażającą liczbą osób decydujących się na śmierć.

Polska jest w gronie państw o bardzo wysokim współczynniku umieralności z powodu samobójstw.

Poprzez prowadzone przez nas działania chcemy pokazać,  że zaburzenia psychiczne, obniżony nastrój, myśli samobójcze nie są powodem do wstydu ale powodem i koniecznością do sięgnięcia po pomoc. Samobójstwom można i należy zapobiegać.

Nie bądź obojętny.