8 czerwca o godz. 18.00 – spektakl „Chłopaki nie płaczą”

Drama Way Fundacja Edukacji i Kultury ma przyjemność po raz VI zaprosić na spektakle przygotowane metodą Teatru Forum. W pokazie spektaklu 8 czerwca udział weźmie Marta Soczewka, koordynatorka Fundacji Zobacz… JESTEM.

Zapraszamy młodzież wraz z wychowawcami, dorosłych oraz wszystkich zainteresowanych interaktywną formą teatru.

Wyobraź sobie smutek. Silne przygnębienie. Ból. Nie możesz wstać z łóżka. Ludzie mówią: weź się w garść. Co to znaczy? Lekceważące, nic nie znaczące słowa. Jak masz to zrobić? Nie cieszysz się, nie doznajesz przyjemności, jesteś zmęczony, wyczerpany, bezradny…Masz depresję.

Wyobraź sobie więcej. Jesteś mężczyzną, w odbiorze społecznym silnym, nie płaczącym, nie załamującym się. Masz rodzinę, która czeka i cierpi nie mając Cię obok. Jesteś, wewnątrz krzyczysz jestem!!!, jednak nikt tego nie widzi i nie czuje. Widzą tylko zmęczone ciało i brak entuzjazmu.

Depresja staje się coraz powszechniejszą chorobą, która może dotknąć wszystkich, niezależnie od wieku i płci. Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) szacuje, że na świecie na depresję cierpi 350 mln ludzi na świecie. W Polsce liczba osób chorujących na depresję stale rośnie. Media i działania edukacyjne powodują, że przestała być ona tematem tabu. Jak wygląda świat osoby chorującej? Jak wygląda życie z osobą chorą na depresję?

Spektakl pokazuje problemy mężczyzny, chorującego na depresję, który wraca do codzienności po pobycie w szpitalu. Musi on stale mierzyć się z nową rzeczywistością. Powrót do niej po chorobie często bywa równie trudny co samo zmaganie się z depresją. A może trudniejszy? To historia wielkiego kryzysu, osoby dorosłej i jej rodziny, z możliwościami różnego zakończenia. Uczestnicy-widzowie mają możliwość podjęcia interwencji i zmiany zakończenia. Przedstawienie stawia pytania dotyczące wartości życia, siły przetrwania, funkcjonowania w różnych rolach społecznych, w której presja i wielkie oczekiwania są zjawiskami powszechnymi. Historia ta dotyczyć może jednak każdego. Jeśli sam nie cierpisz na depresję, to twój kolega, koleżanka, kuzyn, ciocia mogą w tej chwili z nią się zmagać. Depresja dotyczyć może każdego. Poznając świat osoby z depresją odkryjesz, jak pomóc i być dla niej wsparciem.

Spektakl zostanie zaprezentowany w siedzibie WSNS Pedagogium, ul. Marszałkowska 115.

Udział w pokazach jest bezpłatny, prosimy o mailową lub telefoniczną rezerwację miejsc: weronika.braczek@dramaway.pl, tel. 608 378 098

Kurs Teatru Forum realizowany jest w ramach projektu Teatr Codzienny – projekt edukacji kulturalnej finansowanego z środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Partnerami kursu są Wyższa Szkoła Nauk Społecznych Pedagogium, Dom Kultury Śródmieście oraz Cardboard Citizens.